Merkez bankalarının faizleri artırmasından borsa,  döviz yani ekonomi nasıl etkilenir?
Tamer
(4 yil önce )
Kategori: Faiz Oranı
1
1221
3
Yanıtla | Şikayet Et
1 Yanıt

Merkez bankalarının görevi ülkenin fiyat istikrarını sürdürmektir. Kanunlar, merkez bankalarına bu görevi yapabilmesi için belirli araçlar ve yetkiler vermiştir. Bu araçlardan biride faiz oranlarını değiştirme yetkisidir. Bu kararlar merkez bankasının önceden belirlediği takvime göre toplanan Para Politikası Kurulunda alınmaktadır. 

Daha yüksek faiz oranları, ülke parasının değerlenmesi dolaysıyla ülkeye sıcak para girişini artırır. Ülkenin parası değerlendikçe kur yükselişinden kaynaklanan maliyet enflasyonun önüne geçilmiş olur. Diğer bir olumlu etkisi ise enflasyonun düşmesidir. Ancak yüksek faiz , yatırımların azalması ve işsizliğin artması gibi sonuçlara da yol açan bir faktördür. Uluslararası rekabet gücünü azaltır, ihracat azalırken, ithalat artacaktır. Faiz artırıldığında tüketim azalması, dolayısıyla tasarrufun artması beklenir.

Tersi durumda yani faizlerin düşmesi durumunda ise borçlanma kolaylaşır, ülkeye yatırımlar artar ve işsizlik azalır. Tüketici harcamalarında artış görülür. Ekonomik büyüme katkı sağlar.

Merkez Bankasının faiz oranında yaptığı değişiklik diğer banka ve finans kurumlarının uyguladıkları faizler üzerinde etkili olur.
Aynı zamanda bankalardan alınan kredi miktarının, hisse senedi, döviz gibi varlıkların fiyatlarının değişmesine sebep olur. 
Efektif
(4 yil önce )
Finans Uzmanı
1
Yanıtla | Şikayet Et


1

Yanıt bekleyen sorular
Ekonomi yüksek lisans tecrübelerinizi paylaşır mısınız


Yorum Yapamıyorum


yorum


Lütfen yardım 


Yorum

En aktif üyeler
Efektif
Finans Uzmanı
0
9
1
Beyazit
Mühendis
1
7
0
Jason
3
2
0
Paralordu
0
5
0
AyYıldız
Finans yorumcusu
0
4
1