En son çıkan 7143 borç yapılandırma kanunu hakkında bilgilendirme yapar mısınız?
Bilgehan16
(4 yil önce )
Kategori: Vergi Kanunlari
2
445
1
Yanıtla | Şikayet Et
2 Yanıt

Devletimiz kamuya olan borçların yapılandırılmasını kapsayan kanunlar çıkarmaktadır. 
2011 yılında  6111 Sayılı Kanun ile başlayan bu süreç daha sonra 6552,6736,7020 ve son olarak şu sıralar gündemde olan yeni yapılandırma Kanunu ile devam etmektedir.
 
Borçların yeniden yapılandırılması ne anlama gelmektedir?
Son ödeme tarihi, kanunda belirtilen tarihe göre, geçmiş olan ve ödenmemiş borçları kapsayacak şekilde yeniden hesaplamaya tabi tutularak mükellefe yeni bir ödeme tablosu sunulmaktadır.
Burada ki hesaplamada belirleyici kriter, Amme Alacakları Kanununda belirtilen gecikme faizinin uygulanması yerine, Yİ-ÜFE  (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ) baz alınarak aylık değişim oranlarına göre hesaplama yapılacaktır. 
Yİ-ÜFE hakkında ayrıntılı bilgi için bknz: http://www.tuik.gov.tr/duyurular/duyuru_1648.pdf

Ödeme de getirilen kolaylıklar nelerdir?
Kanunla birlikte tanınan diğer bir hak ise taksitle ödeme imkanı getirilmesidir. 6,9,12,18 taksit seçeneklerinden birisi tercih edilerek olarak geri ödeme yapılabilir. Burada taksit sayısı seçilirken dikkat edilmesi gereken husus; taksit süresi uzadıkça uygulanan vade farkı da artmaktadır. Yani 6 taksit için geri ödenecek tutar , 18 taksitli ödemeden daha düşük olmaktadır.

Peşin ödemede sunulan avantajlar var mıdır?
Peşin ödemede getirilen avantaj ise hesaplanan Yİ-Üfe tutarı üzerinden kanunda belirtilen oranda indirim yapılması, yani bir anlamda borca uygulanan gecikmeden mükellef lehine vazgeçilmesidir. Bu oran örneğin 7020 Sayılı kanunda %50 olarak belirtilmiştir. 

Kanundan yararlanma hakkı hangi durumda kaybedilir?
İlk iki taksitin süresinde tam ödenmemesi ya da süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen diğer taksitlerin belirtilen şekilde de ödenmemesi veya bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilir.

Erken ödemede getirilen avantajlar var mıdır?
Tercih edilen süreden daha kısa sürede ödeme yapılması halinde ödenecek tutar ilgili katsayıya göre yeniden hesaplanmaktadır. Örneğin 12 taksitli seçenekle yapılandırmaya tabi tutulan bir borç, 8. ayda kapatılmak istenirse vade farkı 9 taksitli seçeneğe göre yeniden hesaplanacak ve buna göre bir miktar indirim yapılacaktır. Ayrıca yapılandırılan alacak tutarının tamamının ilk taksit ödeme süresi içerisinde ödenmesi halinde herhangi bir vade farkı tutarı alınmamaktadır.
Efektif
(4 yil önce )
Finans Uzmanı
1
Yanıtla | Şikayet Et


En son çıkarılan 7143 Sayılı Kanuna göre peşin ödemede hesaplanan Yİ-ÜFE üzerinden %90 indirim yapılmaktadır.
AyYıldız
(4 yil önce )
Finans yorumcusu
0
Yanıtla | Şikayet Et


1

Yanıt bekleyen sorular
Ekonomi yüksek lisans tecrübelerinizi paylaşır mısınız


Yorum Yapamıyorum


yorum


Lütfen yardım 


Yorum

En aktif üyeler
Efektif
Finans Uzmanı
0
9
1
Beyazit
Mühendis
1
7
0
Jason
3
2
0
Paralordu
0
5
0
AyYıldız
Finans yorumcusu
0
4
1