Endüstri 4.0 ne anlama gelmektedir? 
GoldenArrow
(4 yil önce )
Kategori: Bilim ve Teknoloji
1
205
0
Yanıtla | Şikayet Et
1 Yanıt

Dördüncü sanayi devrimi demek olan Endüstri 4.0 aynı zamanda yeni bir dijital dönüşüm sürecinin adıdır. İlk olarak dünyanın en büyük endüstri fuarı Hannover Fair 2011'de ifade edilmiştir.  Endüstri 4.0 bir dönüşüm vizyonunu ortaya koymaktadır. 
 
Endüstri 4.0 ile ne hedefleniyor?
Nesnelerin insanlarla ve birbirleriyle iletişimde olduğu sistemler daha da geliştirilerek "Akıllı Fabrikalar" kurulması amaçlanmaktadır.  Bunun için de üretimde rol oynayan tüm makineleri birbiriyle iletişim kurabilir hale getirilip , yapay zeka içeren yazılımlar sayesinde , kendi kendilerine karar verebilen, dolayısıyla veri toplayıp analiz edebilen sistemler olarak tasarlanması hedeflenmektedir. Bu sistemlere "Siber-Fiziksel Sistemler" de denilmektedir.
 
Endüstri 4.0'ın gündeme taşıdığı bir diğer kavram da Nesnelerin İnterneti (IoT) her nesnenin "akıllı" özelliği kazanması anlamına gelmektedir.Her türlü fiziksel nesnenin içerisine entegre edilmiş sensörler yardımıyla izlenmesi ve internete bağlanması, böylece iletişim kurulabilmesi mümkün olacaktır. 

Bu tür sistemlere akıllı aydınlatmalar, akıllı ev otomasyonları,akıllı saatler, akıllı arabalar ve daha birçok örnek verilebilir. 
Burada Endüstri 4.0 ile hedeflenen; IoT (Internet of Things) teknolojisi sayesinde her bileşenden gerçek zamanlı ve net bilgiler elde ederek hataları anlık olarak yakalayıp, gidermek ve üretimdeki kaliteyi artırmaktır. Başka bir deyişle maliyetleri düşürmek,karlılığı artırmak,israfı azaltmak,üretimi hızlandırmak hedefler olarak sayılabilir. 
Beyazit
(4 yil önce )
Mühendis
0
Yanıtla | Şikayet Et


1

Yanıt bekleyen sorular
Ekonomi yüksek lisans tecrübelerinizi paylaşır mısınız


Yorum Yapamıyorum


yorum


Lütfen yardım 


Yorum

En aktif üyeler
Efektif
Finans Uzmanı
0
9
1
Beyazit
Mühendis
1
7
0
Jason
3
2
0
Paralordu
0
5
0
AyYıldız
Finans yorumcusu
0
4
1